Diş Estetiği

Diş Beyazlatma

Estetik bir gülümsemenin evrensel bakış açısı “beyaz ve parlak dişlere sahip olmak”tır. Yüzyıllardır değişmeyen bir bakış açısı olduğundan bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Kişiler dişlerinin şeklinden mutlu olduğunda ama sadece rengi koyu diye mutsuz ise, yada çevresel faktörler (nikotin kullanımı, ilaç kullanımı, yetersiz ağız bakımı, renklendirilmiş gıda tüketimi..) sebebi ile dişlerinin renginin koyulaştığını düşünüyor ise “Diş Beyazlatma” yaptırarak mutlu bir görünüme sahip olabilir.

İmplant

Herhangi bir sebep ile dişlerimizden bir yada birden fazlasını kaybettiğimiz zaman uygulanan tedavilerden birisidir “dental implant” tedavisi. Çene kemiği içerisine hazırlanan yuvalara uygulanan, diş kökünü temsil eden, vidaya benzer parçalara “dental implant” ismini veriyoruz.

Çok farklı tipte implant dizaynları mevcut olup bunların birbirine üstünlüğünden ziyade hangi kemik tipinde hangisinin kullanılması gerektiği önemlidir. Kliniğimizde bu uygulama yapılırken kemik sertliği, boyutu , kalitesi, hacmi gibi unsurlar göz önüne alınarak en uygun dizayndaki implant tipi seçilerek tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Gülümseme Tasarımı

“Estetik bir yüz” veya “güzel bir yüz ifadesi” dediğimizde ilk dikkat edilen unsurlardan birisidir gülüşümüz. Güzel ve sağlıklı dişlerin yanısıra belli bir harmoni içinde dudak ve yanaklarımız ile doğru konumlanmış, yüzümüzün tümü ile orantılı dişlerin görünümüdür yüzümüzün ifadesini güzel ve estetik yapan. Bu gerçek unsurların sonucu olarak geliştirilmiştir.

Dişeti Estetiği

Yüzümüz ile ilgili estetikten bahsederken gülüşümüzü, gülüş estetiğinden bahsederken dişlerimizi ve dişetimizi dikkate almamız gereklidir. Tüm yüz güzelliğimiz bir harmoni içerisinde olmak zorundadır.

“Pembe Estetik” olarak da adlandırdığımız dişeti estetiği, gülümsediğimizde veya konuşurken dişetlerimizin ne kadar göründüğü, renginin sağlıklı bir izlenim verip vermediği, dişler ile orantılı olup olmadığı gibi unsurlarla değerlendirilir. Elbette kişiler, bir dişhekiminin değerlendirdiği gibi konuya hakim olamazlar, ama görüntünün genelinde yanlış yada eksik bir durum olduğunu düşünürler.

Genel anlamda estetik bir dişeti görüntüsü ; kişi gülümsediğinde dişetlerinin çok görünmemesi, dişlerle oranının doğru olması ve diş aralarını sağlıklı olarak doldurmasıdır.

Lamina(Porselen)

Diş estetiğini sağlamak amaçlı kulanılan, ince bir tabaka olarak uygulanan porselen yüzey kaplamaları olarak tanımlayabileceğimiz bir yöntem ve tedavi şeklidir. Gülüş tasarımı yaparken kullandığımız ama yeri geldiğinde kişinin mevcut diş şeklinin aynısını taklit ederek (yeni bir gülüş yaratmadan) sadece dişlerin rengini kalıcı olarak değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Dolgu(Porselen)

Günümüz dişhekimliğinin hastalara sunabildiği en güzel sonuçlar, porselen içerikli materyaller ile olabilmektedir. Amalgam adı verilen civa içerikli ve gri renkli dolguların zamanla dişimizi de gri renge dönüştürdüğü ve görsel bir problem yarattığı birçok kişi tarafından tecrübe edilmiştir. Bu tipte rengi değişmiş (amalgam dolgulu, kanal tedavili) dişlerde, hacmi büyük olan dolguları olan dişlerde veya kanal tedavisi görerek zaman içerisinde kırılgan hale gelmiş ve risk teşkil eden dişlerde uygulamayı tercih ettiğimiz “porselen dolgular”, kliniğimizde CAD-CAM teknolojisi kullanılarak dijital diş hekimliği araçlarının hızı sayesinde tek seansta başarıyla uygulanabilmektedir.

Hemen İletişime Geçin...

Türkiye'de almak istediğiniz tedaviniz için bizimle iletişime geçin. Tedaviniz için yapılması gereken her konuda sizlere yardımcı olalım.